Размер шрифта: A A A
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Сирдарё вилоятида 1600 МВт қувватга эга бўлган иссиқлик электр станциясини қуриш бўйича халқаро тендер натижалари эълон қилинди.
Дастлабки малака танловида Хитой, Жанубий Корея, Япония, Саудия Арабистони, БАА ва Франциядан 10 та компания иштирок этиб, улардан 8 таси ушбу танловдан муваффақиятли ўтди.
Талабгорларнинг тақдим этилган малакавий маълумотларни баҳолаш натижаларига мувофиқ, Сирдарё вилоятидаги лойиҳа бўйича 2 та компания ва 1 та консорциумдан юборилган электр энергияси тарифлари тўғрисидаги молиявий таклифлар очилишига рухсат берилди. Булар “ACWA Power” (Саудия Арабистони Подшоҳлиги) ҳамда “Powerchina Resources Ltd” (ХХР) компаниялари, шунингдек, “EDF” (Франция), “Nebras Power” (Қатар), “Sojitz Corporation” (Япония) компаниялар консорциумидир.
“EDF, Nebras Power, Sojitz Corporation” (Франция, Қатар, Япония) компаниялар консорциуми ишлаб чиқариладиган 1 кВт*с электр энергия учун 3,367 АҚШ центга тенг бўлган тарифи билан иссиқлик электр станциясини қуриш бўйича халқаро тендер ғолиби деб эълон қилинди.
“Powerchina Resources Ltd” (ХХР) ишлаб чиқариладиган 1 кВт*с электр энергия учун 3,471 АҚШ центга тенг бўлган тарифи билан ушбу тендернинг захира ғолиби деб эълон қилинди.
Иссиқлик электр станцияси 2025 йилнинг ўртасида ишга туширилиши кутилмоқда. Электр станциясининг ишга туширилиши йилига 12 млрд. кВт*с электр энергиясини ишлаб чиқаришни таъминлайди.
Ушбу лойиҳанинг амалга оширилиши Ўзбекистонга экологик тоза электр энергияси ҳажмини ошириш мақсадларига эришишга,
1,5 млн хонадонни қўшимча электр энергияси билан таъминлаш, шунингдек, қурилиш вақтида 1000 га яқин янги ҳамда станциядан фойдаланиш вақтида 50 та доимий иш ўрни яратишга имкон беради.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли были объявлены результаты международного тендера на строительство тепловой электростанции мощностью 1600 МВт в Сырдарьинской области.
В предквалификационном отборе участвовали 10 компаний из КНР, Южной Кореи, Японии, Саудовской Аравии, ОАЭ и Франции, 8 из которых успешно прошли данный отбор.
По результатам оценки представленных квалификационных данных претендентов к вскрытию финансовых предложений с тарифами на электроэнергию по проекту в Сырдарьинской области были допущены компании «ACWA Power» (Саудовская Аравия) и «Powerchina Resources Ltd» (КНР), а также консорциум компаний «EDF» (Франция), «Nebras Power» (Катар), «Sojitz Corporation» (Япония).
Победителем международного тендера по проекту строительства тепловой электростанции объявлен консорциум компаний «EDF», «Nebras Power», «Sojitz Corporation» (Франция, Катар, Япония) с тарифом 3,367 центов США за 1 кВт*ч выработанной электроэнергии.
Резервным победителем по данному тендеру объявлена компания «Powerchina Resources Ltd» (КНР) с тарифом 3,471 центов США за 1 кВт*ч выработанной электроэнергии.
Ожидается, что ТЭС будет введена в эксплуатацию к середине 2025 года. Запуск электростанции позволит обеспечить выработку 12 млрд кВт*ч электроэнергии в год.
Реализация данного проекта поможет Узбекистану в достижении поставленных целей
по увеличению объема экологичной электроэнергии, обеспечении 1,5 млн. домохозяйств дополнительной электроэнергией, а также позволит создать до 1000 новых рабочих мест в период строительства и 50 постоянных рабочих мест в период эксплуатации.